Školský digitálny koordinátor
Vitajte na stránke školského digitálneho koordinátora našej školy.
Aktuálne na našej škole pôsobí vďaka pokračovaniu národnému projektu POP III (Národný projekt Podpora pomáhajúcich profesií 3) v rámci NIVAM (Národný inštitút vzdelávania a mládeže).
ŠDK: Ing. Mária Fintor
email: maria.fintor@gmail.com
Konzultačné hodiny: utorok od 07:30 do 09.20 a štvrtok od 07.30 do 15.30
Úlohou školského digitálneho koordinátora je koordinovať informatizáciu a vzdelávanie prostredníctvom digitálnych technológií s cieľom podporiť transformáciu vzdelávania a školy pre 21. storočie, resp. digitálnu budúcnosť.
ŠDK 2024/2025
Konzultácie cez Edupage:
Konzultácie poskytujeme vedeniu školy a učiteľom, žiakom, ale aj ich zákonným zástupcom.
Konkrétne činnosti, ktoré školský digitálny koordinátor vykonáva:
1. Poradenstvo a odborná pomoc učiteľovi pri využívaní digitálnych technológií: Školský digitálny koordinátor pomáha učiteľom pri výbere a používaní digitálnych technológií vo výučbe. Môže im poskytnúť poradenstvo a odbornú pomoc pri používaní konkrétnych aplikácií a nástrojov, ako aj pri tvorbe digitálnych vzdelávacích materiálov. Pomoc učiteľom získať digitálne kompetencie, zmeniť vyučovacie metódy
2. Spätná väzba učiteľovi: Školský digitálny koordinátor poskytuje učiteľom spätnú väzbu na ich využívanie digitálnych technológií vo výučbe. Táto spätná väzba by mala byť konštruktívna a pomôcť učiteľom zlepšiť ich digitálne zručnosti.
3. Vzdelávanie zamestnancov v oblasti využívania digitálnych technológií: Školský digitálny koordinátor organizuje vzdelávacie aktivity pre zamestnancov školy v oblasti využívania digitálnych technológií. Tieto aktivity môžu byť zamerané na konkrétne oblasti, ako je napríklad využívanie digitálnych nástrojov na vzdelávanie, kybernetickú bezpečnosť alebo digitálne zručnosti pre život.
4. Aktualizácia digitálnych materiálov: Školský digitálny koordinátor zabezpečuje, aby digitálne materiály, ktoré škola používa, boli aktuálne a zodpovedali aktuálnym vzdelávacím štandardom.
5. Informovanosť o aktuálnych trendoch: Školský digitálny koordinátor pravidelne informuje zamestnancov školy o aktuálnych trendoch v oblasti využívania digitálnych technológií vo vzdelávaní.
6. Zodpovednosť za kybernetickú bezpečnosť: Školský digitálny koordinátor spolupracuje s vedením školy na zabezpečení kybernetickej bezpečnosti školy. Jeho cieľom je chrániť citlivé údaje školy pred neoprávneným prístupom.
Školský digitálny koordinátor je dôležitou súčasťou tímu, ktorý pracuje na transformácii vzdelávania. Jeho úlohou je podporovať učiteľov a zamestnancov školy pri využívaní digitálnych technológií vo vzdelávaní.
ŠDK 2023/2024
- V šk. roku 2023/2024 na ZŠ s MŠ Závodie pracuje školský digitálny koordinátor: Ing.Mária Fintor vďaka národnému projektu POP III (Národný projekt Podpora pomáhajúcich profesií 3) v rámci NIVAM (Národný inštitút vzdelávania a mládeže).
Medzi povinné aktivity ŠDK v POP III patrí:
-
realizácia záverečného sebahodnotenia SELFIE na škole v období január 2024 – apríl 2024
-
koordinácia testovacích platform
Plán činnosti ŠDK:
- Zavádzanie interaktívnych digitálnych nástrojov do vyučovacieho procesu formou školení a individuálnych konzultácií; používať vo výchovno-vzdelávacom procese rôzne vzdelávacie portály; nevyhnutnou podmienkou interaktívnej výučby je prístup na internet aj pre žiakov
- Venovať zvýšenú pozornosť ochrane detí a žiakov pri používaní internetu a aktívne vzdelávať deti a žiakov v oblasti správania sa v internetovom (kybernetickom) priestore – vznik kyberšikany, riziká a ochrana. (www.zodpovedne.sk, www.stopline.sk, www.pomoc.sk, www.ovce.sk)
- Realizovať poradernstvo a pomoc pri využívaní online nástrojov na zvýšenie informačných kompetencií učiteľov.
- Zabezpečenie celoročnej starostlivosti o učebne vybavené IKT – aktualizácia softvéru a inštalácia produktov potrebných na vzdelávanie.
- V priebehu školského roka sa zamerať na propagáciu aktuálnych ponúk akcií a súťaží a publikáciu dosiahnutých výsledkov v súťažiach v učebniach PC ale aj na webstránke školy.
- Venovať zvýšenú pozornosť využívania IKT vo vyučovacom procese a rozvíjaniu kompetencií žiakov v tejto oblasti.
- Využiť aktivíyt, ktoré podporujú využívanie informačných a komunikačných technológií (IT Fitness test, IQ olympiáda , iBobor, ale aj v iných vyučovacích predmetoch - prírodovedné, humanitné, zdravie a pohyb, spoločenskovedné a pod.).
- Zabezpečenie aktualizácie webovej stránky školy v spolupráci s vedením školy a ostatnými pedagogickými a nepedagogickými zamestnancami.
„Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.“
ŠDK 2022/2023
- V šk. roku 2022/2023 na ZŠ Streda nad Bodrogom pracuje školský digitálny koordinátor: Ing.Mária Fintor v rámci NP ediT.
Medzi povinné aktivity ŠDK v NP edIT patrí:
Cieľ projektu: Podaktivita „Školský digitálny koordinátor” (ďalej len „ŠDK”) je súčasťou opatrení MŠVVaŠ SR na zmiernenie dopadov dištančného vzdelávania na vzdelávacie výsledky žiakov. ŠDK je realizovaný ako súčasť Národného projektu „Zmiernenie dopadu pandémie ochorenia COVID-19 na vzdelávací proces v stredných školách a na druhom stupni základných škôl vrátane zlepšenia dostupnosti vzdelávania”, financovaného z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
- kontinuálne vzdelávanie realizované formou Klubu digitálnych koordinátorov (KDK),
- každomesačné vykazovanie činnosti.
- poradenstvo pre učiteľov, žiakov a rodičov
ŠDK 2021/2022
V šk. roku 2021/2022 na ZŠ v Strede nad Bodrogom pracuje školský digitálny koordinátor: Ing.Mária Fintor
Medzi povinné aktivity ŠDK v NP edIT patrí:
V rámci tohto projektu sa pilotne zavedie pozícia školského digitálneho koordinátora, s ktorou sa počíta v novele zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch. Táto pozícia bude finančne podporovaná vo vybraných školách, ktoré sa do projektu NP edIT zapoja na základe výzvy.
Cieľ projektu: Národný projekt edIT (NP edIT) je potrebné chápať ako kompenzačný krok reagujúci na pandémiu, ktorý berie do úvahy ďalšie možné prerušenie vyučovania v školách. Zároveň je to aj krok v rámci celkového prispôsobovania sa výchovno-vzdelávacieho procesu aktuálnym potrebám vo vzdelávaní, a to najmä podporou rozvoja digitálnych zručností žiakov a učiteľov, a postupného nástupu hybridného vzdelávania. Z pandemickej situácie, ktorá ovplyvnila i vzdelávací proces na základných školách, vyplynula potreba pripravenosti na opakujúcu sa dištančnú výučbu. Prioritne sa NP edIT zameriava na rizikové skupiny žiakov ohrozených školským neúspechom.
- absolvovanie inovačného vzdelávania ,,Transformácia vzdelávania a školy pre digitálnu dobu" v NP IT Akadémia - vzdelávanie pre 21. storočie v rozsahu 25 hodín do konca mája 2022
- uskutočnenie sebahodnotenia SELFIE, IT Fitness Test, Selfie for Teachers
- každomesačné vykazovanie činnosti
- kontinuálne vzdelávanie
.